अलपत्र श्रमिकको उद्वार नगरिएको भन्दै मजदुर समाज’द्वारा सरकारको ध्यानाकर्षण

अलपत्र श्रमिकको उद्वार नगरिएको भन्दै मजदुर समाज'द्वारा सरकारको ध्यानाकर्षण

काठमाडौ।लामो समय देखी कोरोना भाइरसका कारण बिदेशमा रोजगारीका लागि पुगेका नेपाली श्रमिक हरु अलपत्र अवस्थामा छन् नेपाल सरकारले उदारको लागि चार्टर्ड उडान मार्फत स्वदेश फर्काउने काम गरेपनि भाडादर चर्को मुल्य तिर फर्कनु सकेका थिएनन् केही समय अघि मात्रै नियमित उडान आवश्यक देश हरुमा सुचारु त भयो तर भाडादर भने झन् महँगो भएपछि।

श्रमिक झन् पीडामा परेका छन् लामो समय देखी खान बस्न दुख पिडा झेल्दै आएका श्रमिक अहिले अन्योलमा परेका छन् काम गरौं काम छैन स्वदेश फर्किने पैसा छैन । बिदेशमा श्रमिकको हकहितका लागि भनेर धेरै संघ संस्था खुलेका छन् अहिले यस्तै संस्थाद्वारा सरकारलाई ध्यानाकर्षण गराउने काम भैरहेको छ विभिन्न संस्था ले विज्ञप्ति मार्फत ।

मजदुर एकता समाज ले पनि केहि समय अघि मात्रै मलेशिया शाखाले विज्ञप्ति निकालेको थियो भने अहिले केन्द्रबाट विज्ञप्ति निकाल्दै नेपाल सरकारलाई ध्यानाकर्षण गराइएको छ।

ध्यानाकर्षण पत्र

मिति:- 10/09/2020
विषय:- ध्यानाकर्षण गराइएको सम्बन्धमा।
महोदय,
उपरोक्त सम्बन्धमा विश्वभर फैलिएको कोरोना भाइरस कोभिड-१९ को कारण विश्वका अधिकांश मुलुकमा गम्भीर असर पारेको बारेमा हामी सबैमा सर्वबिधितै छ । यसको प्रत्यक्ष मारमा मुख्यत खाडी मुलुक युएई, साउदी अरेबिया,मलेसिया,कतार लगाएतका विभिन्न देशमा श्रमिकको रूपमा कार्यरत नेपालीहरु दाजुभाइ दिदिबहिनीहरु माथी पनि गम्भीर असर पुर्याएको छ । तत्कालीन अवस्था देखि रोजगार गुमाएका भिसा अवधि सकिएका तथा स्वास्थमा समस्या सिर्जना हुन पुगि अस्वस्थ भएका लगाएत विभिन्न कारण स्वदेश फर्किन नपाएका श्रमिक दाजुभाइ दिदिबहिनीहरु आज सम्म पनि अलपत्र अवस्थामै रहेका छन्। यूएई तथा साउदीमा स्वदेश फर्काउन माग गर्दै नाराबाजी समेत गरेको घटनाहरु पनि सार्वजनिक हुदै आएका छन् ।

उनिहरुलाई समयमै वैकल्पिक व्यवस्था गरि नेपाल सरकारले स्वदेश फर्काउन नसक्नु दु:खद पक्ष हो यद्यपि यहि बिचमा पनि सरकारले व्यवस्था गरेको चार्टर फ्लाइटमा स्वदेश बाट ऋण खोजेर समेत स्वदेश फर्किन सक्ने सम्मका श्रमिकहरु स्वदेश फर्किए पनि स्वदेश बाट समेत आर्थिक मगाएर टिकट काट्न नसक्ने युएईको फ्लेक्स कम्पनीका १७ जना जस्तै हजारौं श्रमिक अहिलेसम्म पनि विदेशी गल्लीमा भोकै तिर्खै छट्पटी रहनुको पीडा शब्दमा अभिव्यक्त गर्न नै सकिन्न । यस्तो गम्भीर संवेदनशील अवस्था सिर्जना भएको हुदा प्रवासमा अलपत्र नेपालीहरु निशुल्क उद्वार गरिनु पर्दछ ।

विभिन्न देशमा त्यहाँको सरकारले निर्धारण गरेको ओभरस्टे फाइन नेपाल सरकार द्वारा कुटनैतिक पहल गरि मिनाहा गर्ने व्यवस्था मिलाइयोस साथै पछिल्लो चरण व्यवसायीक फ्लाइट मार्फत तय गरिएको हवाइ भाडादर अत्यन्तै महँगो भएको कारण उचित भाडादर कायम गरियोस् । स्थापना देखि नै श्रमिक हरुको पक्षमा निरन्तर आवाज उठाउदै आएको हाम्रो संस्था नेपाली मजदुर एकता समाज यश प्रेस विज्ञपति मार्फत नेपाल सरकारको ध्यानाकर्षण गराउन चाहान्छौ साथ साथै अलपत्र श्रमिकहरुलाई उनीहरुको वास्तविक अवस्थाको पहिचान गरि जतिसक्दो चाडै निशुल्क स्वदेश फर्काउन तथा बाध्यतावस क्वारेन्टाइनमा बस्नुपर्ने अवस्था भएको खण्डमा नेपाल सरकारले राज्यकोष अथवा अन्य कुनै वैकल्पिक श्रोतहरुको खोजी गरि अलपत्र श्रमिकलाई सहज रूपमा जतिसक्दो चाडै स्वदेश फर्किने वातावरण बनाउन समेत नेपाली मजदुर एकता समाज नेपाल सरकार समक्ष जोडदार रूपमा माग गर्दछ धन्यवाद ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *