निर्मला हत्याकाण्ड नयाँ मोड पछि !गृहमन्त्री थापाको ठाडो आदेश

निर्मला हत्याकाण्ड नयाँ मोड पछि !गृहमन्त्री थापाको ठाडो आदेश

काठमाडौं । कञ्चानपुर उल्टाखामकी १३ वर्षीया बालिका निर्मला पन्तको बलात्कार तथा हत्या प्रकरणले नयाँ स्वरुप लिएको छ । तत्कालीन कञ्चनपुर प्रमुख रहेको प्रहरी उपरीक्षक (एसपी) डिल्लीराज विष्टसहित ८ प्रहरी अधिकारीविरुद्ध मुद्दा दायर गरिएको हो । बर्खास्तीमा परेका तत्कालीन एसपी विष्ट र निलम्बित डीएसपी अंगुर जिसीलाई फरारको सूचीमा राखिएको छ ।

इन्सपेक्टर एकेन्द्र खड्का जगदिश भट्ट, सईहरु हरिसिंह धामी, रामसिंह धामी र प्रहरी जवान चाँदनी साउद अदालतमा उपस्थित भएका छन् । उनीहरुको बयान बिहिबार आज देखि नैं सुरु हुने भएको छ । प्रहरी प्रवक्ता एसएसपी उत्तम सुवेदीकाअनुसार ६ जना कञ्चनपुर प्रहरीको हिरासतमा रहेका छन् । बयान सकिएपछि थुनछेक बहस हुने उहाँले जानकारी दिनुभयो ।

बयान पछि धरौटीमा छोड्ने वा पुर्पक्षका लागि कारागार पठाउन आदेश हुने जनाइएको छ । निर्मलाको उनकी साथी रोशनी बमको घरमा गएका बेला बलात्कार गरी हत्या गरेको अवस्थामा भोलिपल्ट बिहान नजिकैंको उखुबारीमा शव भेटिएको थियो । घटनाको अनुसन्धानमा प्रहरीले लापरवाही गर्नुको साथै प्रमाण नष्ट गरेको पटकपटक सरकारकैं मन्त्रीले जनाउँदैं आएका छन् । हिजो मात्रैं धनगडी पुग्नु भएका गृहमन्त्री रामबहादुर थापाले निर्मलाको हत्यारा छिट्टै पत्ता लाग्ने जनाउँनु भएको थियो ।

कान्तिपुर टेलिभिजनमा सुरज सिंह ठकुरीले संचालन गर्ने ‘इट्स माई सो’ कार्यक्रममा उनले दलित समुदायको आत्मसम्मानमा चोट पुग्ने अपशब्द प्रयोग गरेको भन्दै उनीहरुले विरोध जनाएका हुन् ।
उक्त कार्यक्रममा सांसद वलीले मृत्युपछिको प्रसंग चलिरहँदा भनेकी छन, ‘आफू मरिसकेपछि डुमै राजा’ जुन शब्दावलीले दलित समुदायलाई होच्याइएको र आत्मसंम्मानमा चोट पुर्याएको भन्दै दलित अधिकारकर्मीहरुले बिरोध जनाएका छन् ।
वलीको यो शब्दावलीका कारण कथित दलित समुदाय अन्तर्गत पर्ने डुम जातिको आत्मसम्मानमा ठेस पुगेको छ । संविधान र कानुनले निर्दिष्ट गरे विपरितको शब्द प्रयोग गरेकी वलीलाई कानुन बमोजिम कारबाही गर्नुपर्ने दलित अगुवाकर्मीहरुको जोडदार माग छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *